پژوهشگران دریافتند که مغز چگونه بدن را بیدار می کند

بوی خوش قهوه، عطر نان داغ و حلیم خوشمزه ای که برای صبحانه آماده شدهاند، می توانند اثر بسیار خوبی در بیدار کردن شما داشته باشند اما حالا، دانشمندان اعلام کرده اند که به توضیحات علمی و دقیقی در مورد نحوه بیدار شدن بدن از طریق مغز دست یافته اند.
پژوهش های تازه ای که توسط محققین دانشگاه برن انجام شده از کشف «مکانیزمی خبر می دهد که در بیدار شدن از خواب و بیهوشی مغزی» موثر است.
دانشمندان باور دارند که یافته هایشان می تواند مسیر را برای تدوین «استراتژی های تازه برای درمان دارویی اختلالات خواب و هوشیاری از زندگی نباتی» هموار کند
پروفسور آنتوین آدامانتیدیس و تیم تحت سرپرستی اش با توجه به همه گیری اختلالات خواب در اقصی نقاط دنیا دست به این تحقیقات زده اند و باید بگوییم که از نتایج احتمالی این پژوهش ها به شگفت آمده اند.
تیم تحت سرپرستی پروفسور آدامانتیدیس با همراهی جمع دیگری از دانشمندان موفق به کشف مدار جدیدی در مغز موش ها شدند که فعالسازی اش می تواند منجر به بیداری بی درنگ و آنی شود، در حالی که عدم فعالیت آن به عمیق تر شدن خواب می انجامد.
آنها بعد از تحریک کردن این مدار که میان نواحی هیپوتالاموس و تالاموس مغز قرار گرفته متوجه شدند که می توانند خواب سبک را از بین ببرند.
این گروه برای انجام پژوهش های خود از تکنیکی تحت عنوان اپتوژنتیک بهره گرفتند که بارها و بارها در تحقیقات عصبی مورد استفاده قرار گرفته و دریافتند که می توانند برای رفع اختلالات خواب از این مدار بهره بگیرند.
پروفسور آدامانتیدیس در این باره گفت: در حال حاضر شیوه های درمانی مورد استفاده برای بازیابی افراد از زندگی نباتی یا هوشیاری اندک بسیار محدود هستند و از همین رو میتوان این کشف را هیجان انگیز خواند.
او و هررا باور دارند که تلاش هایشان می تواند در نهایت به کشف های قابل توجهی بیانجامد و روش های درمانی دقیق تر و موثرتری به واسطه آنها ارائه گردد. علاوه بر این، تیم تحت سرپرستی این دانشمندان ممکن است عاقبت به روشی برای خارج کردن بیماران از وضعیت هوشیاری پایین بیانجامد.
با این حال، وی یادآور می شود که هنوز باید کارهای بیشتری انجام شود و با وجود آنکه گام های خوبی در این حوزه برداشته شده، رسیدن به استرارتژی های درمانی موثر بر اساس نتایج این تحقیقات همچنان مستلزم گذر زمان است.

منبع : دیجیاتو

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.